Strukturovaná kabeláž

Strukturovaná kabeláž je univerzální kabelážní systém určený pro komerční i obytné budovy. Podporuje řadu komunikačních služeb, jako jsou telefony, počítačové sítě, videa, řídící a zabezpečovací systémy. Pro využití jiných komunikačních systémů lze strukturovanou kabeláž použít prostřednictvím přizpůsobovacích prvků (BALUNU). Strukturovaná kabeláž používá hvězdicovou topologii, tzn., že spojuje jednotlivá pracovní místa komunikačního systému s centrálním bodem. Tam jsou umístěny a připojovány jednotlivé zdroje komunikačních služeb jako jsou telefonní ústředny, switche, routery atd..

U strukturované kabeláže se předpokládá dlouhá životnost, jelikož se svým principem řadí na úroveň ostatních inženýrských sítí (jako jsou elektrické rozvody, rozvody vody, plynu atd.). Pevnou instalací se strukturovaná kabeláž stává nedílnou součástí budovy. Řada certifikovaných výrobců poskytuje na všechny komponenty kabeláže za určitých podmínek autorizovanou produktovou záruku po dobu až 25-ti let a certifikovanou systémovou záruku na dobu až 20-ti let. Mezi takové výrobce patří např. Molex Premise Networks, Reichle& Massari a další, jejichž jsme autorizovaným instalačním partnerem.

Využití strukturované kabeláže

Vytváříme 3 různé aplikační oblasti.

Primární oblast obsahuje kabely v celé budově a díky velkým vzdálenostem se jako medium na propojení místního a domovního rozvaděče používá optický kabel.

Sekundární oblast, kterou máme na mysli páteřní síť uvnitř budovy, spojuje rozvaděče v jednotlivých patrech. Zde lze použít jak optický, tak metalický kabel.

Poslední terciální oblast zahrnuje horizontální kabeláž patra a její ukončení v poschoďovém rozvaděči. Nejčastěji používané kabelové propojení je metalické tzv.kroucená dvoulinka (twisted pair).

Kabely lze používat buď nestíněné (UTP) nebo stíněné (FTP,S-FTP,S-STP). Dle přenosových vlastností metalické kabely dělíme do kategorií Cat5, Cat5E, Cat6, Cat6A, Cat7 a Cat7A. Čím vyšší kategorie, tím vyšší přenosová rychlost a větší šířka pásma. Kabeláž v rozvaděčích se ukončuje na propojovacích panelech (patch panelech) dle příslušné kategorie. Přední část patch panelů je osazena buď konektory RJ45 nebo speciálními zářezovými konektory pro snadné propojení s aktivními prvky. Optické kabely zakončujeme v nejrůznějších FMP panelech, distribučních boxech a jiných optických kabinetech dle portfolia jednotlivých výrobců. Součástí rozvaděče (racku) je široká nabídka doplňků od vyvazovacích a napájecích panelů, ukládacích zátěžových polic, ventilačních jednotek až po klimatizační jednotky.

Strukturované kabeláže instalujeme v naší firmě v souladu s instalačními doporučeními předních výrobců, abychom získali autorizovanou produktovou záruku. Nainstalovaná kabeláž je testována a měřena certifikačním měřicím přístrojem (Fluke, LANCAT) a na závěr je vyhotovena odpovídající dokumentace.

Strukturované kabeláže se využívá i při outsourcované správě IT a sítě.Máte zájem o více informací? Neváhejte nás kontaktovat!!


Zaslat kopii zprávy na můj e-mail


Pokud máte zájem o jakékoliv doplňující informace, neváhejte prosím kontaktovat naše obchodní oddělení na telefonu +420-225-091-211 nebo pomocí emailu na .